• Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne...

27.03.2024

O tym, że pisanki to jedne z ważniejszych elementów Wielkanocy, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jak się okazuje, pięknie zdobione jajka mają nawet w Polsce swoje muzeum! Jedyne Muzeum Pisanki w Polsce, tuż przed świętami, wraz z wychowawczynią Anną Grabowską i opiekunem Mileną Parys odwiedziła klasa III. Trzecioklasiści nasze  podziwiali zebrane ponad 2500 pisanek z różnych zakątków świata. Znajdują się tu ozdobione jaja kurze, gęsie, perlicze oraz bardziej egzotyczne, jak np. jaja strusie, emu, pingwinów czy mew. Są tu również miniaturowe jajeczka afrykańskiej zięby, czy kolibra. Jajka polskie pochodzą z różnych regionów Polski. W muzeum zobaczyliśmy pisanki "pisane" woskiem, malowane, oklejane kolorowym papierem, rdzeniem sitowia i kolorową włóczką.

Jedną z ciekawostek wystawy jest malowane jajo pingwina, przywiezione w 1972 r. z Antarktydy. Najstarsza pisanka w muzeum ma 150 lat. Każda z pisanek jest oddzielnym dziełem sztuki. W muzeum nie znajdziemy dwóch identycznych.

W drugiej części wycieczki odbyła się lekcja muzealna i warsztaty pt. „Spotkanie z tradycją - pisanki”. Uczniowie zapoznali  się z historią wykonywania pisanek i ich znaczeniem w kulturze i tradycji. Następnie wszyscy samodzielnie przygotowali swoje pisanki, które mogli zabrać ze sobą.

Po wyjściu z Muzeum Pisanki uczniowie zwiedzili  pałac. Obejrzeliśmy  także gospodarstwa i wiejskie chaty chłopskie z XVIII i XIX wieku, a także ekspozycje młyńskie. Ostatnim punktem wycieczki  zorganizowanej przez wychowawcę klasy III były maszyny rolnicze.

Wycieczka sprawiła, że dzieci poczuły zbliżające się święta wielkanocne.

• ⛓️💪🔥"Breaking Chains"

27.03.2024

"Breaking Chains". Zrywamy łańcuchy!!!😉💪🔥We wtorek 26 marca etiudę przygotowaną przez uczennice naszej szkoły na potrzeby projektu "Breaking Chains" mogła podziwiać cała społeczność szkolna. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem. Ich talent i zaangażowanie zaskarbiły serca wszystkich obecnych.

• Fundacja Świętego Mikołaja

Sobota 27.04.2024